Usuwanie blizn

Blizny patologiczne dzielą się na przerostowe, keloidy oraz zanikowe. Pojawiają się w miejscu uszkodzenia zdrowej tkanki skórnej i niestety najczęściej są trudne do usunięcia. Co więcej, mają dużą tendencję do nawrotów.

Charakterystyka blizn patologicznych

Najczęściej występują blizny przerostowe. To takie, które pojawiają się typowo w miejscu uszkodzonej skóry. Do takiego stanu dochodzi w sytuacji, kiedy naskórek zostanie przerwany przeciwnie do kierunku napięcia skóry.

Keloidy natomiast to blizny, które mają tendencję do wychodzenia poza obszar skóry uszkodzonej. Niestety, to właśnie te są najcięższe do usunięcia, te również zazwyczaj nawracają.

Blizny zanikowe to zaś takie, które umiejscowione są płytko. Dosyć łatwo usunąć je chociażby serią zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. To na przykład blizny potrądzikowe, występujące po stanie zapalnym skóry.

Po więcej —>: http://redukcjablizn.pl/podzial-blizn/

Jak rozpoznać blizny patologiczne?

Dla dermatologa nie ma większego problemu w ich rozpoznaniu. Proces powstawania blizn tego rodzaju trwa średnio pół roku i w każdym okresie blizny wyglądają inaczej. Początkowo są czerwone, by następnie przybrać odcień skóry a często stają się nawet od niej jaśniejsze. Blizny zazwyczaj są gładkie jednak w niektórych przypadkach – najczęściej keloidy mogą stanowić wypukłą narośl. Blizny patologiczne są gładkie, skóra wokół nich jest napięta, często błyszcząca.

Dlaczego warto usuwać blizny patologiczne?

Przede wszystkim dlatego, że szpecą nasz wygląd. Nie pomaga tutaj również fakt, iż pojawiają się najczęściej na widocznej części skóry: na twarzy, barkach, rękach, płatkach uszu.

Blizny patologiczne bardzo często mogą też prowadzić do dyskomfortu fizycznego. W procesie ich tworzenia miejsce skóry, na której powstają może boleć, szczypać a chory odczuwa stałe napięcie skóry.

Co więcej, jak wspomnieliśmy blizny mają tendencję do nawrotów. Okazuje się, że nieskuteczne leczenie zwiększa to ryzyko do nawet 80%. To dobrane odpowiednio zmniejsza je natomiast do 20%.

Jak usuwać blizny patologiczne?

Okazuje się, że nie ma jednej, skutecznej metody usuwania blizn tego rodzaju. Wiele zależy od miejsca ich powstania i stadium zaawansowania. Dermatolodzy stosują najczęściej terapię uciskową, preparaty silikonowe, radioterapię, laseroterapię, krioterapię, wycięcia chirurgiczne. Co więcej, wiele z tych metod stosowanych jest jednocześnie, dzięki czemu efekty usuwania mogą być jeszcze lepsze. „Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2