Trądzik różowaty – objawy

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, na którą składa się zespół charakterystycznych dolegliwości o różnych przyczynach. Kryteria objawowe na których opiera się diagnostyka tej choroby podzielone są w literaturze na pierwszorzędowe i drugorzędowe. Trądzik różowaty diagnozuje się biorąc pod uwagę oba rodzaje kryteriów – zarówno typowe, charakterystyczne dla trądziku (pierwszorzędowe), jak i objawy towarzyszące chorobie, które jednak samodzielnie nie są wystarczające do postawienia ostatecznej diagnozy.

Pierwszorzędowe objawy trądziku różowatego:

 • zmiany skórne – obserwowane na skórze twarzy, zwykle mające charakter krostek, grudek, kaszki;
 • rumień stały – charakteryzujący się ciągłym występowaniu zaczerwienionych obszarów na skórze, zwykle twarzy;
 • rumień przelotny – objaw ten przypomina rumień stały, jednak plamy na skórze pojawiają się okresowo np. na skutek zmiany temperatury lub w silnych emocjach – stresie, radości.

Poza objawami zaliczanymi do kryteriów pierwszorzędowych w diagnostyce trądziku różowatego równie ważne jest zaobserwowanie kryteriów drugorzędowych – nieco mniej charakterystycznych dla tej choroby. drugorzędowe to:

 • uczucie szczypania, pieczenia skóry, zwykle odczuwane przez chorego w bezpośrednim obrębie zmian skórnych;
 • przesuszenie skóry;
 • nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania oka.

W przebiegu trądziku różowatego symptomy choroby zmieniają się wraz z rozwojem dolegliwości. Trądzik różowaty objawy w początkowym stadium bywają niezauważalne, delikatne, niezbyt uciążliwe dla pacjenta. Podczas silnych emocji, stresu, radości, wzruszenia czy zdenerwowania na skórze pojawiają się żywo-czerwone plamy. W miarę rozwoju choroby u pacjentów pojawiają się grudki, krostki oraz rozszerzone naczynka krwionośne – widoczne na skórze twarzy np. w okolicach policzków czy skrzydełek nosa. Pojawienie się opisanych zaczerwienień jest jednym z objawów różnicujących tą chorobę od innych dolegliwości dermatologicznych. Zaczerwienieniom towarzyszą nieprzyjemne odczucia. Chorzy skarżą się na pieczenie, szczypanie, uczucie gorąca.

Trądzik różowaty objawy w postaciach zaawansowanych często daje w postaci zmian przerostowych. Trwale zmieniają one strukturę skóry twarzy, nie jest możliwe ich zamaskowanie makijażem, ani poprzez włączenie dodatkowych działań do codziennej pielęgnacji. Zmianom przerostowym często towarzyszy przerost gruczołów łojowych, na powierzchni skóry mogą wykształcać się guzki i nacieki. zaawansowanej choroby najczęściej obserwowane są u mężczyzn.

W zależności od rodzaju choroby zmiany i deformacje skóry twarzy mogą się lokalizować w różnych częściach twarzy. Najczęściej obejmują jej centralną część – nos, policzki, czoło i brodę. W niektórych przypadkach choroby występują na plecach, dekoldzie, za uszami, oraz w okolicy powiek.

Trądzik różowaty objawy w różnych postaciach choroby

Tradzik różowaty to choroba, która może występować u chorych w różnych postaciach. Objawy trądziku różowatego są zróżnicowane, nie tylko z uwagi na poziom zaawansowania, ale również postać choroby. Wyróżnia się kilka głównych postaci tej choroby:

 • rumieniowa;
 • grudkowo-krostkowa;
 • przerostowo-naciekowa;
 • ziarniakowa;
 • oczna.

W trądziku różowatym rumieniowym najczęściej występującym objawem jest trwałe lub przelotne zaróżowienie skóry twarzy. Sporadycznie na skórze występują krostki i grudki. W trądziku grudkowo-krostkowym rumień występuje ciągle, najczęściej obejmuje centralną część twarzy. Na skórze występują krostki oraz liczne grudki. Charakterystycznym objawem postaci przerostowo-naciekowej jest zmieniona struktura skóry. Skóra twarzy chorego jest pogrubiała, nieregularna, chropowata. Widoczne są guzki i zgrubienia. Ta postać trądziku różowatego najczęściej dotyka obszarów nosa, czoła i policzków, bywa że zmiany lokalizują się również na brodzie. Pogrubieniu skóry towarzyszy rozwijający się stan zapalny mieszków włosowych. Postać ziarniakowa trądziku różowatego może prowadzić do bliznowacenia, na skórze twarzy pojawiają się liczne guzy – skóra na ich powierzchni może mieć zmienioną barwę – czerwoną, brązową, żółtą. Postać oczna manifestuje się głównie w obrębie brzegów powiek. U pacjentów obserwowane są stałe stany zapalne, często występuje zapalenie brzegów powiek, gradówki i jęczmień. Dodatkowo może dojść do infekcji gronkowcem, co zaostrza i pogarsza stan chorego.

Bez względu na postać choroba jest dla pacjentów uciążliwością, aby zapobiec wystąpieniu powikłań – bliznowaceń, trwale zmienionej struktury skóry twarzy, deformacjom nosa itp. należy leczyć trądzik zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa.

6 thoughts on “Trądzik różowaty – objawy

 1. Jeśli chodzi o objawy trądziku różowatego to u mnie najgorsze było gdy zaatakował on oczy… Łzawiły i piekły. Człowiek jest wtedy wyłączony z życia i nic mu się nie chce, naprawdę przykra sprawa :d

 2. Walka z trądzikiem różowatym powinna już się zacząć w po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Im wcześniej zaczniemy tym łatwiej będzie nam go usunąć. Więc jak ktoś ma problemy z swoją cerą to niech zwraca uwagę na pierwsze objawy trądziku różowatego.

 3. W niektórych przypadkach objawy trądziku różowatego mogą okazać się mylne. Ja również myślałam, że stałam się jego ofiarą, ale na badaniach okazało się, że mam nużeńca..

 4. U mnie bardzo dobrze sprawdził się zestaw na trądzik różowaty od Acnerose. Nie sądzilam, że moja cera tak znacznie się poprawi, dzięki jakiemuś dermokosmetykowi znalezionemu w internecie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 20 = 30