Skąd się biorą żylaki?

Skąd się biorą żylaki?

 

Żylaki są bezwzględnie wynikiem buntu ze strony układu naszego krążenia. Prawdą jest, że te mało estetyczne zmiany na kończynach dolnych powstają latami a dopiero w zaawansowanym stadium możemy je zobaczyć na nogach w postaci sinych bądź fioletowych wręcz bruzdowatych i wypukłych żył. Na żylaki pracujemy najczęściej my sami.

Nie uprawiając sportu, prowadząc siedzący bądź stale stojący tryb życia, nosząc wysokie obcasy, które obciążają mięśnie łydek czy zakładając obcisłe rajstopy, które zaburzają prawidłowy przepływ krwi.

Okazuje się jednak, że leczenie żylaków jest konieczne również ze względu na predyspozycje genetyczne – jeśli w rodzinie pojawiały się już przypadki pojawiania się żylaków to istnieje duże prawdopodobieństwo, że następne pokolenia także będą borykać się z tym problemem.

Nie da się też ukryć, że żylaki są następstwem zaburzeń hormonalnych. Laserowe leczenie żylaków może być konieczne już po okresie dojrzewania, zaraz po ciąży czy przejściu menopauzy. Niestety, na żylaki najczęściej cierpią kobiety – w Polsce uskarża się na nie co trzecia z nich.

I chociaż zazwyczaj pojawiają się po 45 roku życia to są na nie narażone panie w każdym wieku. I chociaż rzeczywiście jedyna metodą na pozbycie się żylaków jest ich laserowe usuwanie bądź operacja chirurgiczna to warto zaznaczyć, że istnieje kilka czynników, które pomagają w ich zapobieganiu. Przede wszystkim powinniśmy być aktywni fizycznie i nazbyt często nie zażywać gorących kąpieli. Niekorzystne jest również opalanie na słońcu czy w solarium czy częste wizyty w saunie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − = 35