Poznaj przyczynę swojej alergii

 

Testy alergiczne z krwi są jednym z najlepszych sposobów diagnozowania alergii pokarmowych. Wśród nich wyróżnia się badanie metodą CAP lub MagicLight oraz badanie IgE całkowitego. Czym dokładniej są immunoglobuliny klasy IgE?

 

Testy alergiczne z krwi

 

Reakcja uczuleniowa może być wywołana nie tylko przeciwciałami IgE, ale również przeciwciałami IgG, więc testy alergiczne z krwi służą temu, aby poznać prawdziwą przyczynę alergii. Badanie mające na celu sprawdzenie stężenia przeciwciał IgE, przeprowadza się za pomocą testu RAST, czyli testu radioalergosorpcji. Jest to badanie pozaustrojowe, które nie wymaga wprowadzenia żadnych dodatkowych substancji do organizmu pacjenta, które miałyby na celu wywołanie reakcji alergicznej. Zaletą tej metody jest więc zapewnienie alergikowi większego bezpieczeństwa.

Sprawdź także: Jeszcze przeziębienie, czy już alergia? Jak się nie pomylić?

Dodatkową zaletą badania z krwi, jest możliwość przeprowadzania go w czasie brania leków przeciwalergicznych, przeciwhistaminowych czy też preparatów z wapniem. Innym plusem jest to, że testy z krwi są skuteczne niezależnie od wieku pacjenta i można je przeprowadzać nawet z krwi pępowinowej. Testy alergiczne na alergie pokarmowe zawierają produkty najczęściej uczulające, chociaż może być to modyfikowane w zależności od indywidualnego przypadku. Najczęściej alergenami w żywności są soja, pszenica, orzechy, kukurydza, jajka, mleko, ryby, mięso, marchewka, pomidory czy ziemniaki. Tak naprawdę każdego może uczulać coś innego, dlatego testy alergiczne są niezbędne, ponieważ trudno wykryć ten konkretny alergen drażniący organizm.

Immunoglobuliny klasy E uczestniczą w odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcję pasożytniczą. Dochodzi do wzrostu stężenia swoistej immunoglobuliny IgE, która jest markerem uczulenia na konkretny alergen. W badaniach laboratoryjnych stężenie całkowitych IgE oznacza się metodami immunochemicznymi. Minusem jest to, że nawet prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii, ponieważ nie musi dojść do wzrostu całkowitego ich stężenia pod wpływem alergenu. Jednak oznaczenie swoistych IgE w surowicy jest potrzebne do potwierdzenia reakcji chorego na wybrany alergen typu pyłki drzew, roztocza kurzu domowego, pyłki traw i chwastów, naskórek zwierząt, pleśnie, jady owadów czy żywność. Testy z krwi są najczęściej stosowane u dzieci i pacjentów, u których trudno wykonać innego rodzaju badania. Należy pamiętać, że zwiększona liczba immunoglobulin nie musi być tylko oznaką alergii. Przyczyną może być zakażenie pasożytnicze, pęcherzyca, wrodzone niedobory odporności, mononukleoza zakaźna, marskość alkoholowa wątroby czy też zespół nerczycowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 44