Podstawowe informacje o kaszlu oraz łączące się z nim choroby

Kaszel może objawić się w wielu różnorodnych formach: może być drażliwy, suchy, mokry, występować w zestawie ze świszczącym oddechem, trudnościami w oddechu, chrypką, mrowieniem w gardle. O kaszlu wiemy zazwyczaj niewiele i utożsamiamy go z przeziębieniem bądź grypą. Często mylnie postrzegany jako choroba kaszel jest naturalnym odruchem organizmu, który może być objawem między innymi chorób dróg oddechowych. Więcej na temat kaszlu można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Mokry kaszel zwany jest inaczej produktywnym ze względu na towarzyszący mu śluz wytwarzany w górnym fragmencie płuc i wydalany podczas kaszlu. Wszystkie ciała obce wraz ze śluzem są usuwane z organizmu, jest to więc dobry w naszej ochronie odruch układu odpornościowego.

Sprawdź także: 

Planowane cesarskie cięcie? Nie wszystko można zaplanować

Bardzo obfity śluz świadczy o stanie zapalnym, a w czasie jego trwania kaszel pełni bardzo ważną funkcję w oczyszczaniu organizmu. Kaszel mokry jest dla nas korzystny, dlatego nie należy go zwalczać; to przyczynę kaszlu należy zlikwidować.

Kaszel duszący oraz charakterystyczny, piskliwy dźwięk mu towarzyszący może być objawem zapalenia krtani, czyli części tchawicy, w której znajdują się struny głosowe. Kaszel drapiący i uporczywy zwiastuje zapalenie tchawicy, krtani lub oskrzeli. Kaszel pojawiający się głównie w nocy w formie spazmatycznych ataków może być powodowanym krztuścem, który jest ostrą chorobą zakaźną.

Kaszel alergiczny jest chroniczny i powodowany przez kontakt z czynnikiem alergennym, którym może być wiele mikroorganizmów, zwierzęta, środki chemiczne, ale nawet pokarm. Winowajca kaszlu może spotykać się z nami w codziennym kontakcie chociażby w domu, więc bardzo trudno jest go jednoznacznie zidentyfikować.

Przyczyny kaszlu mogą być naprawdę bardzo różne- od małego ciała obcego, które dostało się do dróg oddechowych, aż do poważniejszych infekcji układu oddechowego. Diagnoza niektórych wymaga szczegółowego wywiadu lekarskiego, a nawet badań RTG klatki piersiowej czy tomografii komputerowej. Jedno jest pewne- kaszlu nie można bagatelizować, szczególnie gdy jest bardzo dokuczliwy i trwa dłużej niż trzy tygodnie.

W współpracy z portalem http://zabiegiestetyczne.net.pl/