Otyłość u dzieci

Problemy z nadwagą oraz otyłość u dzieci to współcześnie globalny problem. Zauważalny jest on przez szereg organizacji zajmujących się promowaniem zdrowia, z Narodową Organizacją Zdrowia, czyli WHO na samym czele. Specjaliści biją na alarm: coraz więcej dzieci w krajach rozwiniętych waży za dużo. Niektóre borykają się jedynie z kilkoma kilogramami nadwagi, którym łatwo jest zaradzić. Inne są niestety już chorobliwe otyłe. Otyłość u dzieci to nie tylko problem zdrowia organizmu, który narażony jest na cały szereg schorzeń związany z nadmiernymi kilogramami. To także brak możliwości prawidłowego rozwoju organizmu. Otyłe dzieci nie są w stanie normalnie funkcjonować: ruch w najmłodszych latach, kiedy organizm się rozwija jest niezwykle istotny. Otyłe dzieci często nie są w stanie zażywać jego odpowiedniej dawki dziennej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zdrowia psychicznego dzieci z nadwagą. Często są one bowiem wykluczane z grupy rówieśników, jako osoby nieatrakcyjne. Ilość docinków ze strony rówieśników może często rosnąć wprost proporcjonalnie do zbędnych kilogramów, z którymi dziecko musi walczyć.

Sprawdź również: Trądzik różowaty czy to wyrok?

Przyczyn otyłości wśród dzieci jest wiele. Najczęściej związane są one jednak z brakiem ruchu, siedzącym trybem życia przed komputerem oraz źle zbilansowaną dietą bogatą w tłuszcze oraz cukry złożone. Znacząca ilość produktów, które reklamowane są jako „dla dzieci”, tak naprawdę zawiera całą masę składników, które mogą prowadzić do otyłości. Mowa tu nie tylko o słodyczach i jedzeniu typu fast food. Często także niewinnie wyglądające wody smakowe lub napoje owocowe mogą zawierać nie mniej cukrów, niż kolorowe napoje gazowane. Warto zatem czytać skład produktów, które podaje się dzieciom do spożycia.

Dzieci, które jednak nie uchroniły się przed współczesną epidemią, jaką niewątpliwie jest otyłość właśnie, powinny zostać jak najszybciej poddane odpowiedniej terapii. Jednym z pierwszych adresów, pod który należy się udać z dziećmi walczącymi z otyłością jest poradnia leczenia otyłości. Jest to placówka, która oferuje kompleksowe badania oraz specjalnie dobrany plan leczenia. Pomocy w niej szukać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci właśnie.

Pacjenci, którzy korzystają z usług poradni leczenia otyłości mogą liczyć na kompleksowe badania, które pomogą ustalić przede wszystkim powody i przyczyny wystąpienia otyłości. Może być ona bowiem objawem różnego rodzaju schorzeń, które wymagają konsultacji z lekarzem specjalistą.

Po ustaleniu przyczyn otyłości następuje przystąpienie do ustalenia dobrze dobranego planu terapii. Składa się na nią ustalenie planu żywienia, ćwiczeń oraz rehabilitacji. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem lekarzy specjalistów, dietetyków, psychologów oraz fizjoterapeutów.

Stan zdrowia pacjenta poddawanego tego typu terapii jest stale monitorowany, co pomaga nie tylko w efektywności samego leczenia, ale także zapewnia mu niezbędne bezpieczeństwo. Po zakończeniu terapii leczenia otyłości, która jest najczęściej procesem dość żmudnym i długotrwałym, pacjent uzyskuje także kompleksową wiedzę na temat dalszego planu swojego żywienia.

Źródła:

http://poradnikzdrowia.net/poradnia-leczenia-otylosci/

http://medicinemag.pl/profesjonalna-walka-z-otyloscia/

http://magazynwitalny.pl/dolegliwosci/leczenie-otylosci/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 5