Naturalne łysienie

Wypadanie włosów staje się coraz częstszym problem, który spotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Pomimo postępu w medycynie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nadal nie są znane dokładne przyczyny tego zjawiska i w kwestii wypadania włosów można mówić raczej o zespole przyczyn.

Proces wypadania włosów

Łysienie ściśle związane jest z procesem zaburzenia funkcjonowania i zmniejszania się mieszków włosowych. Takie zjawisko powoduje stopniowe wytwarzanie słabszych i cieńszych włosów do całkowitego zatrzymania wzrostu. Najczęściej włosy o wiele szybciej przechodzą z fazy wzrostu do fazy spoczynku i wypadają.

Przyczynami wypadania włosów jest wiele czynników: stres, choroby skóry, choroby ogólne, dieta, zaburzenia hormonalne czy krążenia, stosowanie leków, uwarunkowania genetyczne itp.

Naturalne łysienie

W medycynie nie funkcjonuje pojęcie naturalnego łysienia. Wypadanie włosów zawsze jest czymś spowodowane. Oczywiście poniekąd można postrzegać predyspozycje genetyczne, jako podwaliny pod naturalne łysienie, jednakże nadal jest to związek przyczynowo skutkowy. Geny wpływają na łysienie zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn

Sprawdź także: Czy tatuowanie jest bezpieczne?

Kobiety z naturalnie wysokim poziomem testosteronu przyjmujące antykoncepcję hormonalną mogą zapoczątkować proces łysienia. W skład niektórych tabletek antykoncepcyjnych wchodzą gestageny, czyli syntetyczne pochodne progesteronu. Jednym ze skutków jest pobudzenie receptorów androgenowych mieszczących się w mieszkach włosowych i wytwarzanie przez nich naturalnego testosteronu.

W przypadku, gdy jego poziom w organizmie kobiety jest już wysoki, kolejna dawka powoduje łysienie androgenowe.

Łysienie androgenowe jest jednak najczęstszą domeną mężczyzn. Spowodowane jest ono genetyczną nadwrażliwością na dihydrotestosteron, który jest pochodną testosteronu. Dihydrotestosteron charakteryzuje się dużym stężeniem i wysoką aktywnością, która z kolei wpływa na mieszki włosowe.

W przypadku nadwrażliwości na DHT mieszki włosowe kurczą się, włosy stają się mniej odżywione, przechodzą w fazę spoczynku i wypadają. Najbardziej wrażliwe na ten hormon są włosy zlokalizowane w okolicy kątów skroniowo-czołowych i na szczycie głowy. Około 95% przypadków łysienia u mężczyzn spowodowane jest właśnie nadwrażliwością na hormon DHT.

Leczenie łysienia

Objawy związane z łysieniem androgenowym są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj nie sprawiają problemów w diagnozie. Czasami przeprowadzane są dodatkowe badania hormonalne lub trichogram oceniający korzenie włosów i klasyfikujący włosy do poszczególnych faz jego rozwoju.

Jeszcze kilka lat temu nie było skutecznego sposobu na leczenie łysienia lub chociaż zniwelowanie zmian. W chwili obecnej odkryto zależność między środkami powodującymi rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, a kondycją mieszków włosowych. Minusem kuracji opierającej się na lekach przeznaczonych do nadciśnienia tętniczego jest jej działanie jedynie podczas jej trwania. Po zaprzestaniu przyjmowaniu leków problem łysienia powraca.

Kolejnym sposobem na leczenie łysienia jest podawanie substancji hamujących rozwój dihydroepitestosteronu, który jest bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego. W przypadku zmniejszonego wydzielania tego hormonu nie postępuje dalszy zanik mieszków włosowych.

Kuracja ta także odnosi skutek jedynie w okresie przyjmowania leków. Po jej zakończeniu proces zaniku mieszków włosowych powraca.

W sytuacji oczekiwania stałych efektów leczenia wypadania włosów jedyną możliwością jest zabieg przeszczepiania włosów, który jest długotrwałym i kosztownym procesem.
Źródła: