Najczęściej spotykane schorzenia skórne

Schorzenia skórne stanowią obecnie jedne z częstszych schorzeń występujących u ludzi. Mogą one być wrodzone lub nabyte. Dziedziczne występują bardzo rzadko, ujawniając się najczęściej w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne nas szpecą lub powodują ból. Może się zdarzyć również tak, że zaniedbane i nieleczone, będą prowadzić do poważniejszych chorób.

 

Rumień – przyczyny powstawania

Jednym z wielu przypadłości, które atakują naszą skórę, jest rumień. Pojawia się on w przypadku rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych lub stanu zapalnego, objawiając się miejscowym zaczerwienieniem na skórze bądź błonach śluzowych. Zaczerwienienie to zwykle jest o wyraźnie zaznaczonych brzegach i o różnorodnych kształtach. Może przybierać formę motyla, obrączki, czy też nieregularnej plamy. Spowodowany jest najczęściej stanem zapalnym, zakażeniem lub urazem oraz są jego różne rodzaje.

Sprawdź także: Leczenie rumienia

 

Diagnozowanie boreliozy

Rumień jest jednym z pierwszych objawów boreliozy, lecz nie zawsze się pojawia. Nazywany jest wtedy wędrującym i występuje tylko u osób zakażonych. Jeśli wystąpi, borelioza jest łatwiejsza do zdiagnozowania. Ten rodzaj pojawia się po ukąszeniu kleszcza. Przybiera on postać okrągłą o jednolitym kształcie lub nieregularnym zawierającym wybroczyny. Wraz z jego pojawieniem się, w miejscu ukąszenia może pojawić się świąd i pieczenie. Najczęściej występuje na pośladkach, udach, głowie, pod kolanem i w obwodzie pasa. Jego nazwa pochodzi od bakterii boreliozy, które przemieszczają się w naczyniach krwionośnych i zatrzymują w różnych strefach naszej skóry.

 

Zespół glukagonoma

Wśród rumieni wędrujących wyróżniamy również rumień nekrotyczny.

Jednak powód jego występowania jest zupełnie inny. Najczęściej towarzyszy nowotworowi trzustki, inaczej nazywamy go zespołem glukagonoma. Charakteryzuję się obniżonym poziomem cynku oraz bardzo podwyższonym poziomem glukagonu we krwi. Może pojawić się zakrzepica żylna, anemia, zajady oraz żywo-czerwona barwa języka. Zespół ten może być również związany z marskością wątroby. Oprócz zmian rumieniowych może wystąpić łysienie. Zmiany najczęściej znikają po usunięciu guza.

 

Pamiętajmy, aby kontrolować każdą nową zmianę, która pojawi się na naszej skórze. Zaniedbana, może prowadzić do groźnej choroby i spowodować przykre dla na konsekwencje. W razie pojawienia się niepokojących zaczerwienień należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź z dermatologiem.

Źródła:

http://www.choroby-zakazne.pl/uploads/pdf/borelioza.pdf

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 1 =