Dlaczego na trądzik różowaty cierpią głównie kobiety?

 Pękające naczynka, rumień i czerwone krostki pojawiające się na centralnej części twarzy – to właśnie charakterystyczne objawy trądziku różowatego. Cierpią na nie osoby pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, niestety choroba dermatologiczna tego rodzaju dotyka głównie kobiet.

Dlaczego na trądzik różowaty cierpią głównie kobiety?

Przyczyn jest wiele natomiast te główne to przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Menstruacja, ciąża czy proces menopauzalny nie wpływa na stan skóry korzystnie.

Co więcej, na trądzik różowaty cierpią najczęściej osoby, które w młodości borykały się z trądzikiem młodzieńczym a ten w okresie dorastania również dotyka częściej kobiet.

Wpływ na zaostrzenie stanów chorobowych mają też inne choroby, na przykład choroby układu pokarmowego. Tutaj wyliczyć można między innymi wrzody czy nadkwasotę.

Kto jeszcze narażony jest na trądzik różowaty?

Jeśli chorują mężczyźni to cierpią oni najczęściej na najcięższą postać choroby, kiedy na skórze twarzy pojawiają się czerwone, twarde i trudne o usunięcia guzki. Choroba w tej postaci bardzo rzadko dotyka kobiety.

Sprawdź także: Dieta w walce z trądzikiem

Pamiętajmy również, że trądzik różowaty pojawić się może w wyniku uwarunkowań genetycznych, ale też nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, kiedy jest często podrażniona (na przykład nieodpowiednio dobranymi kosmetykami), wtedy szybciej może dojść do wystąpienia objawów.

Jakie są objawy trądziku różowatego?

Warto nadmienić, iż trądzik różowaty jest niezwykle trudny do zdiagnozowania we wstępnej fazie rozwoju. Wszystko dlatego, że pomimo iż najbardziej ostry stan schorzenia pojawia się w wieku około 40-50 lat to początki mogą pojawić się kilkadziesiąt lat wcześniej. Rumień czy pierwsze popękane naczynka mogą wystąpić już w wieku lat 20 a wtedy trudno powiązać je z trądzikiem różowatym, chorobą typową dla osób w wieku dojrzałym.

Początkowo rumień jest przemijający i pojawia się w wyniku podrażnień – złe kosmetyki, silny wiatr czy mróz to główne przyczyny zaczerwienienia skóry. Kolejno zaczynają pękać naczynka, skóra staje się bardzo wrażliwa.

W zaawansowanym stadium rumień praktycznie nie schodzi z twarzy a w centralnej części pojawiają się czerwone, wypełnione półpłynną mazią krostki. Te zauważyć można najczęściej na czole, nosie, policzkach czy brodzie.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka, nie należy dopuszczać do podrażnień a tym samym zaostrzeń tej dermatologicznej choroby. „Do oczyszczania twarzy należy stosować łagodne i niedrażniące produkty. Preparaty do mycia nie powinny zawierać alkoholu, a stosowana do mycia woda powinna być letnia. Po umyciu twarz powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem oraz nawilżona specjalnymi preparatami. Pacjenci powinni unikać stosowania peelingów mechanicznych, a w trakcie dni słonecznych niezbędne jest używanie kremów z filtrem SPF 50+ oraz używanie kapeluszy ochronnych”

mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica.

Najlepiej jeśli kuracja lecznicza rozpocznie się w pierwszej fazie choroby, wtedy można ją najskuteczniej leczyć. Pacjent stosuje antybiotykoterapię lekami doustnymi, na przykład metronidazolem. Dobrze działają też leki, które są pochodnymi witaminy A, na przykład retinoidy.

Leczenie łączy się wraz z farmakoterapią stosowaną miejscowo, najczęściej są to maści i kremy o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − = 34