Co to jest łysienie plackowate?

 

Co to jest łysienie plackowate?

 

Łysienie plackowate jest jednym ze schorzeń, którego efektem jest wypadanie włosów. Jego podłożem są stany zapalne mieszków włosowych, które ulegają uszkodzeniu. Na szczęście, jest to choroba, która nie pozbawia pacjentów włosów na stałe bowiem te odrastają. Nowe włoski nie są już jednak tak mocne, jak te przed wystąpieniem choroby, zmieniają również naturalny koloryt.

 

Przyczyny łysienie plackowatego

 

Lekarze do dzisiaj nie są pewni jednoznacznej przyczyny łysienia plackowatego. Chociaż dermatolodzy mają z nim do czynienia od dawna to przyjmuje się co najmniej kilka powodów, dla których dysfunkcja tego rodzaju w ogóle występuje. Przede wszystkim mówi się o zaburzeniach układu autoimmunologicznego – układ odpornościowy zaczyna traktować mieszki włosowe jak wroga i prowadzi do jego destrukcji. W wielu przypadkach, bo aż w 60% za wypadanie włosów odpowiadają uwarunkowania genetyczne. Można mówić również o wpływie stanów psychicznych na skórę głowy i włosy. Psychologowie jasno potwierdzają, że łysienie plackowate może być wynikiem przewlekłego stresu czy silnych stanów emocjonalnych.

Mówi się również, że łysienie może być powikłaniem innego rodzaju chorób. Wiadomo na pewno, że może pojawić się w czasie zmagań z zapaleniem jelita grubego, chorobą Hashimoto, bielactwem, reumatolidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą typu I czy toczniem rumieniowatym.

Sprawdź także artykuł : Skuteczne leczenie łysienia

Ryzyko zachorowania

 

Uznaje się, iż łysienie plackowate występuje z taką samą częstotliwością u pacjentów obu płci natomiast zauważa się, iż na tego typu schorzenie cierpią zazwyczaj ludzie młodzi. Pacjentami dermatologów, którzy pomagają zmagać się z tym uciążliwym i jakże nieestetycznym schorzeniem są zwykle osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Przypadłość ta może dotyczyć również dzieci.

 

Jak rozpoznać łysienie plackowate?

 

Włosy nie wypadają równomiernie z całej owłosionej części głowy, ale miejscowo, przez co tworzą się charakterystyczne, mocno widoczne łyse ogniska. Początkowo występuje jedno, o kilku centymetrach średnicy jednak bagatelizowanie problemu bardzo szybko rozmnaża problem. Co więcej, miejsca pozbawione włosów bardzo często swędzą.

 

Czy można leczyć łysienie plackowate?

 

Leczenie wypadania włosów jest możliwe a wręcz konieczne. Terapia jest najczęściej długotrwała, może powodować skutki uboczne i nie zawsze jest w 100% skuteczna. Przebiega przede wszystkim na stosowaniu roztworów płynnych do miejscowego smarowania chociaż coraz częściej stosowane są dużo bardziej komfortowe dla pacjenta metody. Mowa tutaj o krioterapii czy mezoterapii igłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 79 = 83