Czym zajmuje się neurolog?

 Neurolog jest specjalistą, który diagnozuje oraz leczy problemy zdrowotne związane z ośrodkowym układem nerwowym. Obrębem jego „zainteresowań” jest przede wszystkim głowa i wszelkie zależności z nią związane. W odróżnieniu od psychologa nie zajmuje się on chorobami na tle rozwojowym mózgu, ale typowymi zaburzeniami związanymi z układem nerwowym oraz obwodowym.

Kiedy do naurologa?

Do neurologa udają się pacjenci, którzy borykają się z zaburzeniami naczyniowymi, guzami, urazami, infekcjami, zatruciami, silnymi migrenami czy chorobami metabolicznymi.

Specjalizacja, jaką jest neurologia obejmuje w swoim zakresie choroby, takie jak padaczka, migrena, omdlenia, rwa kulszowa, udar mózgu, krwotok mózgowy, guzy mózgu, zapalenia opon mózgowych, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, Parkinsona.

Coraz częściej to właśnie do neurologa zwracają się osoby, które cierpią na zaburzenia snu, utraty przytomności, zaburzenia czucia, równowagi, pamięci, słuchu, widzenia a nawet zaburzenia zwieraczy, w tym nietrzymanie moczu. Bardzo często okazuje się, że różnego rodzaju dolegliwości związane są właśnie z zaburzeniami układu nerwowego i podlegają leczeniu neurologicznemu chociaż początkowo zupełnie schorzeń tych nie łączy się z tą specjalizacją. Przykładem mogą być zaburzenia w oddawaniu stolca, które początkowo leczy się u internisty bądź dietetyka.

Na NFZ?

Aby móc skonsultować się z neurologiem w ramach NFZ należy mieć odpowiednie skierowanie do tego rodzaju specjalisty, jakie wydawane jest przez lekarza rodzinnego. Z prywatnych wizyt u tego rodzaju specjalistów można zaś korzystać dowolnie, bez skierowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =