Chrapanie

Codziennie, tylko z powodu chrapania nie wysypia się aż 4% mężczyzn i około 2% kobiet – tyle cierpi z powodu tej dolegliwości patrząc na ogólnoświatową populację. Co ciekawe, osób, które mają zakłócony spokojny sen może być nawet kilka razy więcej, ponieważ głośne odgłosy dochodzące z gardła śpiącego uniemożliwiają zaśnięcie bądź wybudzają jego współlokatorów.

Chrapanie jest chorobą powszechną, którą należy leczyć natomiast duża większość społeczeństwa traktuje ją jedynie jako niegroźną aczkolwiek uciążliwą przypadłość. Najczęściej to właśnie inni domownicy zgłaszają problem. Osoby, która chrapie nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę bowiem w trakcie wydawania głośnych odgłosów po prostu śpi. To zwykle bliscy kierują chorego do lekarza bądź stosują szereg domowych sposobów, by chrapanie niwelować. Jak leczyć chrapanie? W pierwszym etapie to właśnie domownicy starają się zwalczyć tą przypadłość.

Nakazują spać osobie chrapiącej na boku bądź w pozycji na brzuchu. Czasem zmiana pozycji snu skutecznie przerywa chrapanie jednak najczęściej tylko na krótką chwilę. Innym sposobem jest też wietrzenie mieszkania, spanie w pozycji półleżącej czy stosowanie nawilżacza powietrza z olejkami eterycznymi, które skutecznie mają udrażniać nos. Nie wszystkie te metody dają zamierzony skutek bowiem wiele zależy od przyczyn chrapania. Jeśli są to zaburzenia funkcjo nosa to rzeczywiście sposoby te pozwalają na niwelowanie chrapania. Jeśli natomiast chrapanie wynika z krzywej przegrody nosowej, występowania polipów, przerośniętych migdałków czy zbyt wiotkiego podniebienia to tego typu sposoby zapobiegania na niewiele się zdadzą.

Najlepszym sposobem będzie zapisanie osoby chrapiącej na konsultację laryngologiczną. To właśnie laryngolog, dzięki przeprowadzeniu szeregu badań będzie w stanie ustalić jednoznaczną przyczynę chrapania a następnie niwelować objaw tej męczącej przypadłości. Do tej pory najczęściej wykorzystywano zabiegi chirurgiczne, dzisiaj natomiast stosuje się w wielu przypadkach mniej inwazyjne zabiegi.

Można tutaj wymienić chociażby kriochirurgię, czyli leczenie zimnem czy laseroterapię, czyli leczenie światłem. To zabiegi w pełni skuteczne, ale o wiele bardziej bezpieczne dla pacjenta. Przede wszystkim przeprowadza się je bez znieczulenia bądź przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, chory nie wymaga hospitalizacji, rekonwalescencja nie jest uciążliwa a po zabiegu nie pozostają żadne blizny. Nie występują też praktycznie żadne powikłania.

Dlaczego warto leczyć chrapanie?

Przypadłość ta jest nie tylko uciążliwa dla chorego i jego najbliższego otoczenia, ale przyczynia się do niebezpiecznych następstw. To ni tylko skrajne przemęczenie, ale także choroby, takie jak nadciśnienie czy choroba wieńcowa. Trzeba jasno zaznaczyć, że osoby, które chrapią są obarczone dużo większym ryzykiem wystąpienia zawału serca czy też udaru mózgu a są to choroby bezpośrednio zagrażające życiu. Zadbajmy nie tylko o zdrowy i spokojny sen, ale tez o własne zdrowie.

Źródła:

http://naszezdrowie.org.pl/dolegliwosci/chrapanie/

http://www.artykulynazdrowie.net.pl/dolegliwosci/chrapanie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − = 20